pic

صنعت چیست؟

در علم اقتصاد، به تولید کالا و یا خدمات که منبع اصلی درآمد یک گروه، یک شرکت و یا یک کشور است صنعت می گویند.

منبع اصلی درآمد یک گروه یا شرکت نشان دهنده صنعت مربوطه است.

اگر تمام فعالیت‌های اقتصادی که با تولید کالا و خدمات با استفاده از ماشین‌آلات و تجهیزات ساخته دست بشر سروکار دارند را به عنوان یک کل تصور کنیم، هرصنعت، زیرمجموعه‌ای از این کل است که تعداد فراوانی از فعالیت‌های مشابه را شامل می‌شود.

تعریف نهایی برای صنعت: به مجموعهٔ تمام یگان‌هایی که در تولید، توزیع یا مصرف یک فراورده یا یک دسته از فراورده‌های مشابه فعالیت می‌کنند، «صنعت» میگوییم.

صنعت جهانی یا جهان صنعتی

اگر چه خدمات و یا توریسم هم جزو صنعت به شمار می آیند اما زمانیکه صحبت از کشورهای صنعتی می کنیم وجه غالب آن پیشرفتهای صنعتی مربوط به ماشین آلات و کارخانجات تولیدی مختلف است. امروزه کشورهایی که قابلیت ساخت وسائط نقلیه از هر نوع آن را دارند، یا به قابلیت ساخت قطار، کشتی، صنایع فضایی و امثالهم رسیده اند، کشورهای صنعتی یا پیشرفته می گوییم. بنابراین جهان صنعتی به مجموعه کشورهای جهان اطلاق نمی شود. کشورهای در حال توسعه در نهایت توانسته اند با کمک کشورهای پیشرفته صنایع مونتاژ را راه اندازی کنند. اما منظور از صنعت جهانی چیست؟ منظور از صنعت جهانی تولید اجزای مختلف یک کالای تولیدی در کشورهای مختلف است.

بدین معنا که کشورهای اصلی تولید کننده صنعت برای رسیدن به قیمت تمام شده بهتر، سعی میکنند اجزای یک کالای تولیدی را به مقتضای پیشرفت های صنعتی کشورهای دیگر و یا داشتن مواد اولیه محلی در آنجا تولید کنند. مثالهای زیادی از این دست میتوان زد. مثلا در صنعت هواپیمایی، «شرکت بوئینگ» دیگر صفر تا صد محصول خود را در آمریکا نمیسازد و هم اکنون قطعات مختلف محصولات کارخانه بوئینگ در کارخانجاتی نظیر بی ام و، رولزرویس، سامسونگ، … ساخته می شوند . یا در ساخت کامپیوتر امروزه کشورهای مختلفی اجزای آن را می سازند و به این ترتیب جهان صنعتی تبدیل به صنعت جهانی شده است.

صنایع هدف ما :